Metoda V

Mniej więcej 5 lat temu miałem okazję przeczytać książkę napisaną przez Victora Valdesa pt „Samotność bramkarza”. Autor to były bramkarz Fc Barcelony. W trakcie swojej kariery współpracował z takimi trenerami jak Pep Guardiola, Louis Van Gall, Vincent del Bosque. Golkiper w ciągu całej kariery zdobył aż trzy trofea Ligi Mistrzów w latach 2006, 2009 i w 2011. Wygrał mistrzostwa Europy organizowane 8 lat temu w naszym kraju oraz na Ukrainie. Ponadto został mistrzem świata w 2010 roku. Książka jest bardzo interesująca, jest zarówno autobiografią, jak również tak jakby poradnikiem. Na okładce można dostrzec napis „ jak poradziłem sobie z presją i dotarłem na sam szczyt”. Porady zawodnika zawarte są w tak zwanej formule V składającej się z 8 kroków, należą do nich: projektowanie ścieżki celów, nauka pokory, znalezienie punktu odniesienia i wizualizacja decydujących momentów. To są te główne, ważniejsze zagadnienia (według mnie).

https://pl.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADctor_Vald%C3%A9s

Bramkarz w książce wielokrotnie podkreśla wagę treningu i zdrowych nawyków. Victor piszę prostym przystępnym językiem.  Co ciekawe nie są to puste porady, każda z nich poparta jest jakimś przykładem z jego długoletniej kariery zawodowej . Po przeczytaniu tej książki sądzę, że jego kariera nie była usłana różami. Jak każdy z nas zmagał się z wieloma przeciwnościami losu. Hiszpan cofa się do tamtych wspomnień i przedstawia te wszystkie kluczowe sytuacje oraz to jak się czuł podczas nich. Dzieli się on również (z czytelnikiem)swoimi różnymi ciekawymi przemyśleniami. Porady poradami, w centrum  książki zamieszczone są zdjęcia przedstawiające zawodnika podczas zdobywania licznych osiągnięć w reprezentacji oraz w klubie.

Co mogę dodać więcej. Korzystałem z porad zawartych w tej autobiografii. W 3 kluczowych momentach w moim dotychczasowym życiu kiedy było ciężko, pod górę , wracałem do lektury tej książki. Na pewno dla wielu, również i dla mnie książka może okazać się pomocna. Mi wówczas w tych momentach pomagała. Wnioskuje po tym, gdyż spodziewałem się, że dana sytuacja bardziej mnie przerośnie, że nie sprostam wyzwaniu, a także że spisze się gorzej. Rzeczywistość mnie zaskoczyła oczywiście pozytywnie, na starcie spodziewałem się wyniku. Najbardziej pomocne oraz  inspirujące są główne myśli i cytaty .

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/223435/samotnosc-bramkarza

Jak podkreśla piłkarz Dumy Katalonii rola bramkarza jest specyficzna i decydują tutaj moment, chwile.Polecam te książkę do poczytania wszystkim tym co interesują się piłką nożną , nie tylko fanom Barcelony, do których się nie zaliczam. Bez zwątpienia jest to ciekawa postać, która już zapisała się w światowej piłce