Johan Cruyff

Co prawda publikowałem już ten wpis, na innym blogu ale robiąc porządki u siebie postanowiłem go tu przerzucić, 🙂

W lato 2018 roku miałem okazję zapoznać się z autobiografią Johana Cruyffa – prawdziwą legendą Ajaxu Amsterdam . W książe składającej się z 14 rozdziałów,(jest to nawiązanie do numeru w którym grał , które po jego śmierci został zastrzeżony ),można dość sporo dowiedzieć się o życiu tej postaci .

Czytająć tą autobiografię można zauważyć że holender był dosyć mocno emocjonalnie związany z Ajaxem przez całe życie. Zaczynał tam swoją karierę i poprowadził tą druzyne do wielu rekordów i osiągnięć oraz trofeów . Warto dodać że Ajax nie był wtedy znaną marką piłkarską w przeciwieństwie do czasów obecnych . Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem tego klubu , a wraz z czasem działaczem drużyny . Chciał dla zespołu jak najlepiej ,więc strasznie go zabolało kiedy został zwolniony albo gdy zarząd był przeciwko niemu . Uważam że w tamtym czasie funkcja i praca jaką Holender wykonywał dla zespołu nie były wystarczająco docenione .

Oprócz Holandii , Cruyff zaistniał również w słynnej Fc Barcelonie , grał tam w latach 1973-1975 . A w latach 80 i 90 trenował ten zespół , tworząc niesamowity dream team . Znajdowali sie w nim np Hristo Stoiczkow , Juan Carlos czy też dwóch obecnie znanych trenerów Josep Guardiola i Ronald Koeman .

Czytając tą autobiografię zaskoczyła mnie informacja że , w 1981 roku piłkarz mógł trafić do Leicester City . Jednak transfer nie doszedł do skutki i Cruyff przeszedł do Levante z zespołu Washington Diplomats (już nie istniejącego ) .Ciekawe jakby się wtedy losy tej postaci potoczyły oraz klubu z Premier League .Czy stałby się tam taką samą legendą jak w Ajaxie ? Niestety już się tego nigdy nie dowiemy .

W tej autobiografi jest dokładne wyjaśnienie wówczas nowej taktyki ataku pozycyjnego , czyli koncepcji , w której każdy z gracz ma wszechstronną rolę w drużynie . Oprócz tego zawdzięczamu mu wszyscy obecnie ” stworzenia ” nowych trenerów , którzy czerpią z jego założeń np Pep Guardiola , Ronald Koeman .Szczególnie na przykładzie Guardioli jest to bardzo widoczne ( dominacja w La lidze , Bundeslidze i rok temu mistrzostwo w Premier League ). Nic dziwnego , skoro trenerem Cruyffa był ” Trener Stulecia” wg Fify w 1999 roku Rinus Michels .

Jedną z zalet ksiązki jest widoczna zmiana , metamforza Cruyffa . Geniusz futbolu po problemach zdrowtnych zwrócił uwagę na swój tryb życia , zaczął o siebie bardziej dbać min. rzucił palenie . Oprócz tego podobało mi się jak to Cruyff zaczał wykorzytstywać swój wizerunek do wielu akcji charytatywnych , założył nawet swoją fundację .

W linku niżej strona fundacji :

https://www.cruyff-foundation.org/en/