Efekt Leicester

W 2020 roku, pisząc wpis o Leicester city, zauważyłem tak zwany ejefkt Leicester, lisów. Krótko mówiąc chodzi o drużyny piłkarskie, które osiągneły coś czego nikt się po nich nie spodziewał. Podam wam tu przykłady takich ekip z naszego krajowego podwórka:

Pierwszy z nich to dość świieży przykład, mowa tu  o aktualnym mistrzu Polski : Piaście Gliwice. Waldemar Fornalik, były selekcjoner reprezenatcji Polski oraz trener Ruchu Chorzów, zmobilizował piłkarz w decydującym o mistrzostwie momencie. Była to jedna z ostatnich kolejek. Bodajże w ostatniej kolejce Lechia Gdańsk przestała liczyś się w wlace o mistrza Polski, a Legia Warszawa przegrałą w przedostatniej kolejce. W tym samym momencie Piast zdobył 3 punkty, a w kolejnym meczu potwierdził swoją formę.

Porównanie tej drużyny do ekipy lisów widzę w kwesti podobnych sytuacji poprzednich sezonów. Obie drużyny walczyły wcześniej o utrzymanie. W ostatniej kolejce sezonu 2017/18 drużyna Fornalika odniosła zwycięstwo w starciu z druzyną Bruk Bet Termalika Nieciecza. Warto tu zaznaczyć, że ten mecz był ważny dla obu ekip tak samo, on decydowała która z nich nadal pozostanie w Ekstraklasie. Ten klub miał na pewno coś takiego w sobie, specjalnego jak tamta angielska drużyna. Tak jak pisałem już w jednym poście Nigel Pearson miał ogromny wpływ na utrzymanie drużyny lisów w elicie.

Kolejnym z takich przkładów, mniej może związanych , czy też podobnych do drużyny Leicester była drużyna Bruk Bet Termalika Nieciecza. Było o tym  głośno jak drużyna słoni awansowała do ekstraklasy, głównie za sprawą że drużyna pochodziła z małej miejscowości, okolice Żabna w małopolsce. Słonie graali w ekstraklasie przez 3 sezony. Ponadto wybudowali ładny, nie przesadzony stadiono pojemności około 4000 miejsc. Też podobnie jak Lisy ich przygoda w drodze na szczyt zaczynała się od niższych lig. Leicester od 3-4 ligi angielskiej, a Termalika od ligi okręgowej, jeszcze na początku tego wieku.

“Z małego miasta wielkie sny” – tak śpiewał Dawid Podsiało

To właśnie jest piękne w futbolu, efekt Leiceser.  Sytuacje w której drużyny rozwijają się walczą o utrzymanie, pózniej o coś więcej. Zzawodnicy w ten sposób zdobywają chwałę, przechodzą do legendy.

Niech te drużyny będą dla nas inspiracjami, motywacjami do spełnienia wyznaczonych przez nas celów.

——————————————————————————————————————–kącik pomocowy

https://www.pajacyk.pl/#index

http://www.okruszek.org.pl/dziekujemy.php/

http://www.pmiska.pl/index.php/site/help?miska=1

https://www.siepomaga.pl/waldemar-dolgowski

1 komentarz

  • Piast Gliwice już w sezonie 15/16 był nazywany Polskim Leicester, prowadzili przez 3/4 sezonu a w Pucharze Maja wyprzedziła ich znacznie lepsza Legia.

Możliwość komentowania została wyłączona.