Super liga Say goodbye?

Super liga i po super lidze

Po paru dniach okazało się że superliga, ledwo co ogłoszona może nie zaistnieć na stałe. Błyskawicznie 6 klubów z Anglii wycofało się z startu w rozgrywkach. Potem tą samą drogą podążyły Inter Mediolan i Athletico Madryt .

Jedynie Barcelona, Real oraz Milan i Juventus nie zrezygnowały. 

Tak szczerze mówiąc to że te kluby są bogate i mają taką pozycję to nie znaczy że tak będzie cały czas. Każdy z nich może popaść w przeciętność. Idealnie do tego pasuje Arsenal który planował start w superlidze.

Mówi się że wygraliśmy my kibice.

Po części prawda bo kibice wyrazili swoje zdanie o tym projekcie w mediach oraz wyszli na ulice. Piłkarze i trenerzy wyrazili swoje zdziwienie obecną sytuacją np. Jurgen Klopp, Guardiola czy z graczy James Milner.

Mimo wszystko rezygnacji tych zespołów odczuwam do nich żal, gdyby nie sprzeciw w mediach co wie czy te rozgrywki by się zakorzeniły. Nikt nikogo nie zmuszał. Kto by pomyślał że 12 drużyn pod przywództwem prezesa Realu Madryt tak namiesza w bieżącym tygodniu piłkarskim. Projekt jak się okazuje jest chwilowo zażegnany.

Eksperci tacy jak Tomasz Ćwiąkała wiedzieli i mówili nieraz że jest to nieuniknione. Kolejne lata pokażą dlaczego tak dokładnie te kluby zrezygnowały oraz czy dostały coś od UEFFY za zmianę decyzji. Chodzi mi tu o jakieś obietnice co do podziału przychodów z europejskich pucharów bądź miliony rozdane pod stołem. Trzeba mieć to na uwadze że wygrało mniejsze zło. Nowy format Ligi Mistrzów wygląda podobnie do koncepcji Super ligi. Miejmy nadzieje że nie będzie tu takich miliardów.

Obawiam się tego. Zespoły takie jak Manchester United i Chelsea rozgrywały do tej pory swoje mecze w Premier League. Mierzyły się z różnymi zespołami. Nieraz dochodziło do zaskoczeń. I o to chodzi . Taki Real czy Barcelona grający w lidze hiszpańskiej w el clasico wnoszą bardzo dużo do rozgrywek krajowych. Bez tych lokalnych i krajowych lig te kluby są niczym . Stamtąd się wywodzą. Tam powstały i zaczęły budować swoją renomę i markę. Dopiero później przyszedł czas na rywalizację w Europie.

Poniżej opinia vrc o nieudanych rozgrywkach . Fajny, krótki filmik.

Z innych nowości o piłce

Zbigniew Boniek został wiceszefem, czy wiceprezesem UEFA. Jest to dobry pomysł zwłaszcza że druga kadencja prezesa PZPN się kończy. W ten sposób była gwiazda Zibi zmierzy się z kolejnym wyzwaniem. Już teraz wiemy że żaden polski sędzia nie pojawi się na Euro . Być może jest to pokłosie afery z szefem kolegium sędziowskiego Panem Przesmyckim. W zawodowym futbolu wiele się zmienia, w grze jest coraz więcej pieniędzy, jak ktoś odpowiedni nimi zarządza to może mieć to pozytywny wpływ na społeczność piłkarską .Jak jest ich za dużo pojawia się pokusa korupcji i innych przekrętów.

Zreformujmy odpowiednio rozgrywki europejskie z głową. 

Może najwyższy czas aby wrócić do tego aby w lidze mistrzów grali mistrzowie lig i pucharów krajowych.

Cytując klasyka:

“Pieniądze to nie wszystko ale wszystko bez pieniędzy to nic”

cytat z filmu “Pieniądze to nie wszystko” reż. Juliusz Machulski