Magazyn angielski #30: przegląd sił po 8 serii gier.

Ostatnio wiele działo się w angielskiej piłce. Stąd przedstawienie paru takich tematów, niekoniecznie samych spotkań.

Bogate Newca$tle United

O nowych właścicielach Srok już prawie każdy wszystko powiedział. Temat ten został dokładnie przeanalizowany przez ekspertów i znawców piłki nożnej. Nie da się ukryć że nad rzeką Tyne nadchodzi nowa era. Znienawidzony przez kibiców Mike Ashley sprzedał klub konsorcjum z Arabii Saudyjskiej. Newcastle może być dzięki temu zabiegowi najbogatszym klubem na świecie. Kto wie? Może drużyna odrodzi się i będzie konkurencyjna i licząca się mocno o mistrzostwo Anglii tak jak w latach 90. Póki co trzeba walczyć o utrzymanie. Dużo się słyszy o powrotach ikon klubu takich jak Alan Sharer czy Ale kto wie co przyniesie przyszłość? Zamieszczę tu parę linków dowartych przeczytania artykułów o sytuacji panującej w Newcastle

I na sam koniec o mijających rządach Mike Ashleya. i o tym dlaczego kibice Toon Army mieli go dosyć i dlaczego teraz szaleją z radości.

Tak na marginiesie. Ostatnio miałem przyjemność obejrzeć film Gol z 2005 roku. W tej produkcji główny bohater Santiago próbuje wykorzystać swoją szanse właśnie w drużynie Srok. Film pokazuje magię tego zespołu, kibicowską społeczność oraz po prostu potencjał jaki miał niegdyś ten zespół. Były oczywiście sceny z najlepszym strzelcem wszechczasów Premier League Alanem Shearerem. Polecam

Niecierpliwy Watford

Jakwiadomo od od dłuższego czasu rodzina właścieicelsa Watfordu Pozzo nie słynie z cierpliwości. W trakcie przerwy reprezentacyjnej z pracą pożegnał się trener Xisco Munoz, a szkoleniowcem Szerszeni została stara- znana osobistość Claudio Ranieri. 14 trener właścicielskiej rodziny ma 2 letni kontrakt. Nie lada wyzywaniem będzie jego wypełnienie. Włoch w sezonie 2015/16 poprowadził Leicester City do mistrzostwa. Później próbował swoich sił w utrzymaniu Fullham. Później jego kariera trenerska wróciła do jego ojczyzny, czyli Włoch. Natomiast ostatnim klubem w którym pracował była Sampdoria. 69 latek po latach nieobecności na angielskich boiska powrócił w 8 kolejce tego sezonu. Na Vicarage Road przyjechała drużyna Liverpoolu. Podopieczni Jurgena Kloppa zmiażdżyli drużynę Wtafordu 0:5. Hattricka zaliczył RObert Firmino . Pozostali strzelcy to Sadio Mane w 8 minucie oraz Mohamed Salah w 54 minucie spotkania. Egipcjanin dołożył do swojego dorobku w tym meczu także asystę. Nieudany powrót Ranierego na początek. Zaobaczymy co będzie dalej. Póki co sytuacja nie wygląda za ciekawie ponieważ Watfordu zajmuje 16 miejsce z 4 punktami przewagi nad strefą spadkową. Taka sytuacja może się zmienić na niekorzyść Szerszeni ponieważ ciężki terminarz przed nimi. Kolejnymi rywalami Watfordu będzie Everton. Później Arsenal. A w dalszej perspektywie Leicester, Chelsea i drużyny z obu Manchesterów. Bez jakiegoś impulsu, pomysłu będzie ciężko.

skrót z kanału yt Watford FC

Walka o top 6

Walka o BIG SIX nabiera tempa, a różnice pomiędzy klubami sią naprawdę niewielkie. Liederem po 8 kolejkach jest Chelsea z 19 punktami, ostatnio na wyjeździe The Blues wywieźli z Brentford 3 punkty, po bramce Bena Chillwela pod koniec pierwszej połowy. Liverpool zajmuje drugą lokatę z różnicą 1 punktu względem drużyny z Stamford Bridge. oczko mniej od The Reds zajmuje były mistrz Manchester City. Jedyną niespodzianką na chwilę obecną jest 4 miejsce dla drużyny Brighton. Klub Jakuba Modera ostatnio bezbramkowo zremisował z Norwich City. Polak był obecny na boisku od 1 minuty spotkania. 15 punktów, dokładnie tyle samo co drużyna Mew ma Tottenham. Koguty są niżej głównie przez większą liczbę bramek straconych.

Koguty prawdopodobnie wracają do formy . Na St James Park wygrali 2:3 z drużyną gości. To spotkanie rozpoczęło się od bramki Calluma Wilsona w okolicach 2 minuty gry. Tanguy Ndombele po asyście Reguilona zdołał wyrównać. 5 minut później po asyście Hojberga Harry Kane zdobył bramkę. Analiza Varu jedynie potwierdziła brak spalonego, a ANnglik po raz pierwszy od dawna z bramką na koncie. Pod koniec pierwszej połowy Anglik asystował Sonowi, który również mógł się pochwalić bramką. Spotkanie zostało odrobinę przedłużone, ze względu na zasłabnięcie kibica na trybunach. Jeden z graczy Kogutów powiadomił sędziego o zaistniałym zdarzeniu i została wezwana pomoc medyczna. Jonjo Shelvy z Srok zdobyl czerwoną kartkę w drugiej połowie. Pomimo obecności 1 gracza więcej Tottenham stracił bramkę dzięki samobójowi Erica DIera. 3 punkty więcej, mimo to nadal niepewność i stare demony gdzieś z tyłu krążą.

Wracając do tabeli. Na wymienioną piątkę naciskają mocno Manchester United, West Ham oraz Everton Rafy Beniteza.

W krainie spadków

Cały czas niezmiennie Kanarki zajmują 20 miejsce z bilansem bramkowym 2:16. Przedostatnie Newcastle z nowymi właścicielami. Zamiast Champions League i powrotu do starych dobrych lat, bliżej im do Championship. 18 miejsce należy do Burnley. W okolicach strefy spadkowej krążą takie drużyny jak Leeds United , Watford i Southampton . Najbliższe walce o utrzymanie Pawie niedawno przegrały z Southampton. Święci z Janem Bednarkiem w składzie dominowali . Po asyście Redmonda ,Broja zdobył gola. To Świętym wystarczyło by zagarnąć dla siebie 3 punkty. Warto dodać że była to pierwsza wygrana drużyny Ralpha Hassenhutla w sezonie.

Walka o króla strzelców stała się wyrównana. Mohamed Salah i Jamie Vardy mają po 7 bramek na koncie. Obaj gracze odgrywją ważne role w swoich drużynach. Myślę że nawet Vardy większą w Licester.

W meczu z Czerwonymi Diabłami Anglik zdobył bramkę. Dodatkowo Tilemans, Soyuncu i Daka też strzelili w bramkę Davida Gea. Z United jedynie gola zdołali zdobyć Greenwood oraz Rashford. Cristiano Ronaldo niestety nic nie zdobył nawet asysty. Szkoda trochę. Portugalczyk miał dobre wejście w ten sezon. Teraz coraz więcej dochodzi głosó przeciwko dalszej pracy Olle Gunara Solskjeara. Sam do końca też nie jestem przekonany w pracę Norwega. W końcu porządne transfery na papierze. Z drugiej strony nie wiem kto z marszu dałby radę zmotywować szatnie i spowodować jakiś pozytywny impuls.

skrót z kanału yt LCFC

Może Lisy po niedawnej porażce z Legią łapią formę. Tak tylko przypomnę że na Łazienkowskiej 3 Lisy doznały porażki. Wojskowi walczyli o 3 punkty do końca. Ostatecznie to Właśnie drużyna Czesława Michniewicza była górą. I co jeszcze ciekawsze to właśnie Brendan Rogers był inspiracją, wzorcem dla naszego polskiego trenera. Ograć swojego idola to na pewno wielkie przeżycie, które nie każdy ma szansę realizować. Oby tak dalej Legioniści.

David Brooks

Parę dni temu świat piłki obiegła informacja, że 24 letni piłkarz Bournemouth David Brooks choruje na nowotwór. Według prognoz sytuacja nie wygląda bardzo źle. Zawsze szkoda człowieka, bo jak wiadomo zdrowie jest najcenniejsze. Napastnik reprezentował Wisienki w 39 meczach w Premier League. Zdobył w tym czasie 8 goli i 5 asyst.

“Bardzo trudno mi o tym mówić, ale wykryto u mnie drugi stopień chłoniaka Hodgkina. W przyszłym tygodniu rozpocznę leczenie. To szok dla mnie i mojej rodziny, ale prognozy są jak na razie pomyślne. Jestem pewny, że wrócę do zdrowia i na boisko najszybciej jak to możliwe” – napisał Brooks w mediach społecznościowych.

Liczę na to że David wygra z tą chorobą i jeszcze powróci do Premier League.