Anelka: Piłkarz niezrozumiany

“To nie była najlepsza droga. Nie poleciłbym jej nikomu.

Ale jest moja.”

                                        Nicholas Anelka

  • cytat z końcówki filmu

Ostatnio obejrzałem film Anelka: piłkarz niezrozumiany na platformie Netflix. W związku z tym chciałem podzielić się swoimi przemyśleniami na temat tego filmu.

Na wstępie chciałem także zaznaczyć, że piłkarza znałem jedynie z gry w Chelsea. Nie miałem pojęcia o jego bogatej karierze reprezentacyjnej i klubowej.

Film obrazuje wzloty jaki i upadki francuskiego talentu, przeplatając to wątkami z reprezentacją.

Nicolas Anelka człowiek oryginalny, specyficzny. Koledzy z reprezentacją ciepło go wspominają. Potrafił nawiązać boiskową relację z Zinedinem Zidanem, w trakcie mistrzostw świata 2006 . Współpracował także z Thierrym Henrym w kadrze i Arsenalu. 

Miał momenty bardzo dobre, jak i te cięższe w których jak wspomina był niezrozumiany. 

W pewnym momencie jego relacje z mediami nie były dobre, z reprezentacją również nie było kolorowo mimo dobrych momentów.[[[ Tak na marginesie reprezentacja Francji to również ciekawy temat. Z tego co pamiętam również powstał o tym film na Netflixie.]]

Trochę film żongluje chronologią. Zaczyna się po kolei od początku, mieszając w to współczesne przemyślenia, potem zaczyna to się mieszać. Jeszcze to przeplatanie obecnym życiem w Dubaju z początkami piłkarza jest ciekawym, nawet udanym zabiegiem, tak na przykład w którymś momencie nagle wyskakuje wątek gry w West Bromie

W produkcji zawarte są również opinie piłkarzy,  z którymi miał okazję grać francuz; William Gallas, Didier Drogba,  wspomniany już wcześniej Henry.  Również wypowiedział się Arsene Wenger wieloletni trener Arsenalu, który wierzył młodego piłkarza i dał mu szansę.

Wogóle oglądając to, miałem wrażenie, że najlepiej Nicko grał na wyspach. Szkoda, że w filmie nic nie było o karierze trenerskiej Anelki i o bardziej egzotycznych klubach w których grał np: Shanghai Shenhua, Mumbai City FC, nie kojarzę też nic o wątku w wypożyczenia do Juventusu. Szkoda, że nie ma tu właśnie szerszego spojrzenia na tę postać.

Film skupiał się wokół tytułowego niezrozumienia piłkarza, przez otaczający go świat. Wiadomo, że nie wszędzie. Miał pod górkę, nie z każdym mu było po drodze i to było widać w czasie gdy to oglądałem. 

Czy film jest obiektywny?

Szczerze mówiąc nie wydaje mi się jest to bardziej stanowisko, perspektywa francuza .

Na pewno ciekawa produkcja. Jest to też jakaś bardziej próba wyjaśnienia dlaczego tak a nie inaczej ta kariera zawodowa się potoczyła. 

Podsumowując polecam każdemu aby obejrzał ten film. Mi się to oglądało przyjemnie i szybko. Ode mnie 6/10.

https://www.filmweb.pl/film/Anelka%3A+Pi%C5%82karz+niezrozumiany-2020-857503